Blog

  • postawa wobec zwierząt zmnijesza depresję! - artykuł polecany przez psycholog Rybnik

postawa wobec zwierząt zmnijesza depresję! - artykuł polecany przez psycholog Rybnik

Jak polepszyć jakość życia osób starszych? Co zrobić, aby nie czuli się osamotnieni w domach spokojnej starości? Badania absolwentki Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu dowodzą, że kluczem do rozwiązania tych problemów może być podejście do zwierząt.

Ewa Bukowian, w ramach pracy magisterskiej w SWPS we Wrocławiu, przebadała prawie 60 seniorów z domów spokojnej starości. Pod naukową opieką prof. Stanisława Kowalika, sprawdziła, czy postawa wobec zwierząt wpływa na poczucie osamotnienia i poziom depresji rezydentów domów pomocy społecznej. – W ramach praktyk byłam kilka razy w domach pomocy społecznej i zauważyłam, że seniorom brakuje czegoś, co mogłoby ich zadowolić i uszczęśliwić. Skoro terapia z udziałem zwierząt odnosi takie sukcesy w pracy z dziećmi i młodzieżą, pomyślałam żeby spróbować jej w praktyce z ludźmi starszymi – opowiada autorka pracy.
Badanie wykazało, że obecność zwierząt w domach pomocy społecznej może poprawić jakość życia rezydentów. Miłość do zwierząt, chęć opiekowania się nimi i pozytywne doświadczenia zmniejszają poziom depresji oraz poczucia opuszczenia, natomiast osoby, które nie lubią i brzydzą się zwierząt czują się bardziej samotne i mają obniżony nastrój.

Autorka pracy proponuje, aby zooterapię wprowadzić do domów opieki społecznej w sposób kontrolowany. – Optowałabym za tym by doświadczony zooterapeuta przychodził z wizytą ze swoim zwierzęciem i prowadził zajęcia rehabilitacyjne 2 lub 3 razy w tygodniu. W pierwszych mogliby uczestniczyć wszyscy, aby przekonać się, że kontakt ze zwierzęciem jest przyjemny. W razie awersji pacjent nie byłby zmuszany do tego typu rehabilitacji, ale każdy powinien mieć szansę wypróbowania takiej formy terapii – proponuje Ewa Bukowian.

Jak twierdzi autorka, wyniki badania pokazują, że warto wprowadzić zwierzęta nie tylko wolnożyjące, dokarmiane przez mieszkańców i personel, ale specjalistycznie wyszkolone do rehabilitacji i pomocy osobom starszym. – Dzięki temu możliwe byłoby całkowite zredukowanie negatywnych skutków, jakie niesie ze sobą niekiedy starość oraz zamieszkanie w domu pomocy społecznej, oczywiście przy pomocy innych technik terapeutycznych – tłumaczy Ewa Bukowian.

Badanie zrealizowano w okresie sierpień – wrzesień 2012 roku w ramach pracy magisterskiej „Stosunek do zwierząt a poczucie osamotnienia i poziom depresji u starszych mieszkańców domów pomocy społecznej” w SWPS Wrocław.

źródło: http://kobieta.wp.pl/kat,49400,title,Postawa-wobec-zwierzat-zmniejsza-depresje,wid,16726035,wiadomosc.html

Podziel się